Foto: Blake Cheek
Kromě toho, že podmínky pro získání státních programů Covid I a II v podstatě žádný opravdu postižený podnik neměl šanci splnit, už vyplnění složité žádosti spoustu menších podnikatelů diskvalifikovalo předem. Covid III měl přinést změnu. Přesto je to zase chaos a málokdo se vyzná v tom, co aktuální Covidy vlastně nabízejí a jaké jsou jejich podmínky. O přehledné vysvětlení jsme požádali největší česko-slovenskou právní kancelář Havel & Partners.
COVID PLUS
Program zajišťuje Exportní garanční a pojišťovací společnost („EGAP“), je určen podnikatelům s více než 250 zaměstnanci (a to i v rámci skupiny), umožňuje získat záruku za úvěr na financování či refinancování provozu, pracovního kapitálu, nebo investic a to až do výše 2 miliard Kč. Žádost o záruku COVID PLUS podává za klienta přímo úvěrující banka. K této žádosti klient přikládá zejména čestné prohlášení o náhlém nedostatku likvidity a dokumentaci prokazující, že podíl vývozu na celkových tržbách dosáhl za poslední účetní období alespoň 20 % (a to i nepřímo včetně dodání pro vývoz). Parametry poskytované záruky jsou pak následující:
COVID III
Program zajišťuje Českomoravská záruční a rozvojová banka („ČMZRB“), je určen výhradně na financování provozních potřeb a pouze podnikatelům s méně než 500 zaměstnanci.
Rovněž v programu COVID III zajišťuje poskytnutí záruky napřímo úvěrující banka – tedy konkrétní podmínky úvěru je třeba dojednat přímo s financující bankou.
Parametry záruky v případě programu COVID III jsou následující:
Programy COVID PLUS a COVID III není možné kombinovat.