CHCI SE PŘIDAT

Firmy sobě

„Stále věřím, že důvodem kontroly byl nějaký tupý algoritmus finančního úřadu,“ tvrdí Jiří Kůs.

"Díky vytrvalému mediálnímu tlaku na vládu a příslušná ministerstva se například podařilo prosadit, že připravovaný tendr pro Správu státních hmotných rezerv už počítá s aktivní účastí českých výrobců," říká šéf Asociace natotechnologického průmyslu. 
„Díky vytrvalému mediálnímu tlaku na vládu a příslušná ministerstva se například podařilo prosadit, že připravovaný tendr pro Správu státních hmotných rezerv už počítá s aktivní účastí českých výrobců,“ říká šéf Asociace natotechnologického průmyslu.

 

Předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs v médiích několikrát upozornil na podivnou praxi českého státu objednávat ochranné pomůcky z Číny, přestože řada českých výrobců byla připravena navýšit výrobní kapacity a dodávat. A obratem se dočkal namátkové kontroly z finančního úřadu. Spíš než o cílenou šikanu šlo pravděpodobně o standardní postup kvůli navýšení tržeb. V situaci, kdy se jeho domažlická firma nanoSPACE dobrovolně rozhodla vyrábět roušky pro místní nemocnice, se ale takový postup jeví jako absurdní.

Pořád věříte, že kontrolu finančního úřadu na vaši firmu přivolala spíš automatická byrokracie kvůli vyššímu odvodu DPH, než že šlo o reakci na vaši kritiku vlády kvůli rouškám a respirátorům? Dostal jste k tomu nějaké další vyjádření?

Ano, nejsem paranoidní člověk, takže stále věřím, že důvodem kontroly byl nějaký tupý algoritmus finančního úřadu. Finanční správa se 16. května v tiskovém prohlášení ohradila proti tvrzení, že by šlo o něco neobvyklého.

Podařilo se vám vlastně díky medializaci dotazů ohledně důvodů, proč ČR nevyužívá pro roušky a respirátory kapacity domácích výrobců, něco změnit?

Co se týká kritiky státu, že dostatečně nevyužívá kapacity domácích výrobců ochranných pomůcek, v tom určitě nejsem sám. Díky vytrvalému mediálnímu tlaku na vládu a příslušná ministerstva se například podařilo prosadit, že připravovaný tendr pro Správu státních hmotných rezerv už počítá s aktivní účastí českých výrobců.

Co přesně spadá pod pojem „nanotechnologický průmysl“? 

Nanotechnologie nejsou nové průmyslové odvětví, ale spíš technologie, které zacházejí s materiálem na úrovni molekul a atomů. Procházejí napříč všemi průmyslovými odvětvími, od textilu přes biotechnologie a optiku až po energetiku. Vznikají tak zcela nové vlastnosti a aplikační možnosti. Nanotechnologická firma má nanotechnologie jako svůj core business, ať už se jedná o výrobce materiálu nebo finálního produktu.

Jaké výhody přináší nanotechnologie do textilní výroby? Tuším, že roušky lépe filtrují vzduch, ale to jistě není jediný důvod… 

V textilní výrobě se používají nanomembrány jako součást vícevrstvé textilie. Celý trik spočívá v tom, že nanomembrána tvoří velmi jemnou pavučinku z tenkých nanovláken s velmi malými otvory. Takovými nanootvory dobře projde malá molekula vody nebo kyslíku, ale větší molekula alergenu, virus nebo bakterie už s tím mají problém. Kromě malé velikosti nanootvorů vstupují do hry i slabé přitažlivé atomární síly a povrchové napětí. Proto se nanotextilie výborně hodí na protiroztočové povlečení, roušky nebo respirátory. Velmi efektivně vás ochrání před roztočem, jeho alergenem, zachytí bakterie i viry.

Budete výhledově měnit sortiment? 

Sortiment v nanoSPACE nebudeme měnit, jen jsme ho nyní doplnili o naše vlastní antivirové šátky a roušky. Je to typ produktu, který bude dobře sloužit zejména lidem s alergiemi nebo nějakou poruchou imunity k ochraně před patogeny i v době po koronaviru. Je to také skvělý prostředek pro ochranu před infekcí během sezónní chřipkové epidemie.

Jak vlastně koronavirová krize postihla vaši firmu? Vyšší příjmy na vás možná přitáhly pozornost finančního úřadu, ale to asi nemusí nutně znamenat, že nemáte jinde dlouhodobě mnohem větší ztráty, je to tak?

Žádné velké mimořádné ztráty v této chvíli naštěstí nemáme. Na druhou stranu za sebou stále táhneme nakumulovanou ztrátu z předchozích let, která vznikla nutností velkých investic do vývoje našich výrobků před jejich uvedením na trh. Nemáme za sebou žádného investora a vše od začátku financujeme z vlastních peněz a pomocí bankovních úvěrů ručených opět vlastním majetkem.

Budete potřebovat pomoc státu? Žádali jste už o některou z dotací? 

Žádali jsme začátkem dubna o dotační podporu na vývoj ochranných prostředků s nanomembránou v rámci programu Czech Rise Up. Do této chvíle nemáme žádnou informaci, zda jsme uspěli nebo ne.

Jaká zavádíte opatření proti šíření Covid-19? Roušky jsou asi samozřejmé, předpokládám. 🙂 

Používáme roušky a dezinfekci, nanoroušky máme vlastní.

Po boji je každý generál a teď už to všichni vidíme jinak, ale přijde vám, že mělo uzavření prodejen a celkové zmrazení ekonomiky v takovém rozsahu smysl?

V současné době se jako Asociace nanotechnologických firem ČR snažíme prosadit návrh novelizace zákona o veřejném zdraví. Jde nám o zvýšení standardu ochrany zdraví obyvatel pomocí nanotechnologií. Nejedná se jen o nanovlákenné materiály s vysokým záchytem virů a bakterií, ale také třeba o fotokatalytické nátěry, které by mohly permanentně čistit vzduch od virů a bakterií třeba ve školách, supermarketech nebo na letišti. Naše motto je: technologie, ne restrikce.