CHCI SE PŘIDAT

Firmy sobě

„Otázka nezní, jestli krize přijde. Ale spíš kolik malých a středních firem ji nepřežije,“ říká Martin Pejša

Firmy sobě

 

„Stavíme firmy,“ říká Martin Pejša, když se zeptáte, co Creative Dock dělá. „Vytváříme startupy pro korporace nebo zakládáme vlastní firmy v odvětvích, která kašlou na zákazníky a říkají si o změnu přístupu,“ říká věcně. Když se ale začneme bavit o iniciativě Firmy sobě, kterou založil v reakci na aktuální situaci, brzy začne mluvit hodně důrazně a člověk tak nějak pochopí, jak může mít jeho firma po osmi letech existence přes 300 lidí v deseti státech Evropy. 

Jak vidíte aktuální situaci malých a středních firem v ČR v kontextu nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii? 

Špatně. Krize neskončí postupným uvolňováním karanténních opatření. Ta skutečná krize teprve přijde. Až se ukáže, o kolik nižší bude možnost i ochota lidí utrácet. Z trhu takzvaně „odešla hotovost“ i důvěra. A do téhle krize nastoupí spousta firem doslova vysátých po dvou až třech měsících nucené odstávky. Stovky a tisíce podniků si mezi sebou nebudu mít z čeho zaplatit faktury. I zákazníci budou v utrácení mnohem opatrnější – jejich úspory budou taky mnohdy pryč. K tomu všemu nebudou chtít banky půjčovat, protože mají kvůli úvěrovým prázdninám už teď nedostatek likvidity.

Podle vás tedy to nejhorší teprve přijde?

Všechno tomu nasvědčuje.

Tvoří malé a střední firmy ekonomicky významnou část českého hospodářství?

Někdy mi přijde, že takhle se snad mezi sebou ptají i naši ministři. Tvoří velkou, hodně velkou část českého hospodářství. SME jako celek jsou zásadní jak z hlediska počtu zaměstnanců, tak jako zdroj HDP. Na obojím se v celonárodním měřítku podílí více než 40 procenty. 

„SME jako celek jsou zásadní jak z hlediska počtu zaměstnanců, tak jako zdroj HDP.“

Co by měl stát pro malé a střední firmy dělat? 

Především je potřeba, aby něco udělal rychle. Ale billboardy www.komora.cz nebo nějaké letáčky žádná pomoc nejsou. V řadě států vlády či ministerstva reagovaly v podstatě okamžitě – reálnou, finanční pomocí. U nás se z hlediska SME stále nic neděje. Můžu se přihlásit o 25 000 Kč, skvěle.  

Ale abych odpověděl, nejvíc by pomohlo to, co říkáme v rámci výzvy Firmy sobě. A znovu opakuju, vycházíme z toho, co už od poloviny března nabízejí svým podnikatelům jiné státy, není na tom nic složitého. Když to shrnu, potřebujeme:

  • Přímou a okamžitou pomoc. Všechno online, vyřízení v řádu hodin. 
  • Peníze z ní použité na fixní výdaje (nájem, služby, leasing) se nevrací. 
  • 100% kompenzace mzdových nákladů. 
  • Zrychlení státních zakázek a jejich rozdělení mezi výrazně větší počet firem.
  • Možnost odečíst ztráty způsobené Covidem ze zisku roku 2019.

Můžou nějak situaci zlepšit podnikatelé samotní?

Důležité je nepřestat se k sobě chovat slušně. Když si přestaneme věřit, bude to teprve konec. Dokud můžeme platit ostatním, nesmíme toho nechat. Musíme sami dodržovat dohody, smlouvy… 

Hrozí, že některé firmy krizi bez státní pomoci skutečně nepřežijí?

To se ptáte vážně? Už teď jsou noviny plné „senzačních příběhů“ firem, které zkrachovaly, ještě než karanténa skončila. A to se píše jenom o těch, které měly jméno v širší populaci. Denně končí desítky solidních, často rodinných firem na malých městech, kde podnikání nikdy nebylo žádný zlatý důl. Ti lidi vždycky vycházeli tak tak, málem je položilo EET a teď se už prostě dostali na dno. Riskovali všechno, platili daně, snažili se o slušné podnikání a k ničemu. Jejich rodiny a jejich zaměstnanci zůstali bez příjmů. To položí další firmy, které samotnou koronu přečkají, ale přijdou o zákazníky… 

„Za druhé je hrozné zásadní, že lidi přijdou o nadšení do podnikání, o důvěru ve stát. Můžeme přijít o páteř ekonomiky.“ 

V čem stát podle vás s ohledem na SME sektor selhává nejvíc?

 

Rozhodně v rychlosti. Nikdo z nás nemůže dva měsíce vyčkávat a rozhlížet se, co bude. Standardní náklady jsou pro většinu firem, které se ze dne na den ocitly bez příjmů, v podstatě ihned likvidační. Představte si, že platíte deset, padesát, tři sta lidí, pro které najednou nemáte práci. Kteří negenerují příjem, a vy jim máte „z úspor“, jak radí někteří chytráci, vyplatit čtvrt milionu, dva miliony, deset milionů na mzdách už za první měsíc. Nemluvě o nájmech, energiích, úvěrech… 

Jak dlouho se to asi tak dá táhnout? Kromě rychlosti stát zásadně podcenil rozsah nutných opatření. Chápu, že nechce, aby ho někdo podvedl a okradl. Ale tahle snaha vyhnout se podvodům připravuje 99 % poctivých podnikatelů o šanci na přežití. Navíc se u nás tradičně všechno dělá hrozně složitě, úředníci pedantsky lpí na detailu, místo aby se snažili pomoct, protože jsou placení za správně vyplněné formuláře… Máme tady krizi, ale visíme na správně vyplněných kolonkách. Na papírových formulářích! To samo o sobě je v 21. století neskutečné. A smutné. 

Pomůže nám v něčem EU?

Tahle daleko nevidím. S evropskými strukturami nemám osobní zkušenost. Doufám, že zafungují lépe, než naše domácí a že se spojí k intenzivní podpoře, ale to nebude hned. Určitě tam cítím nějakou naději, ale otázka je, kdy taková pomoc přijde… 

 Kde berete jistotu, že by stát mohl v podpoře podnikatelů fungovat lépe? 

Potvrzuje se mi to každý den! Máme kanceláře v deseti zemích Evropy a naprosto jistě můžu říct, že česká vláda a naše státní organizace mají v dané skupině zdaleka nejslabší přístup. V souvislosti s komunitou okolo projektu Firmy sobě už jsem navíc osobně mluvil opravdu s desítkami podnikatelů ze všech možných odvětví. Jejich zkušenosti jsou tristní… 

Opravdu věříte tomu, co iniciativa Firmy sobě naznačuje? Totiž že se pomoc státu omezuje jenom na ty největší nebo vybrané podniky? 

Samozřejmě! Jinak bych se pod to nepodepsal. Stát pomáhá velkým podnikům, které mají kontakty a vyjednávací sílu. Například projednávaná specifická pomoc pro SmartWings doslova bije do očí. Taky jasně vidíte, jak fungují lobbistické aktivity, když si výjimku ze zákazu shromažďování dokáží vymoci například „farmářské trhy“… Jenže když stát nepomůže malým, výsledkem bude jenom další rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými podniky, méně konkurence, nic z toho neprospěje ekonomice ani spotřebitelům. Skvělý příklad země, kde páteř ekonomiky tvoří podniky střední velikosti, je třeba sousední Německo. 

 Pokoušíte se odhadovat, co nás čeká v budoucnu? V příštích týdnech, měsících… 

Jak jsem říkal, bohužel očekávám ekonomickou krizi v rozsahu, který jsme ještě nezažili. V některých oborech bude trvat třeba několik měsíců, než se projeví, ale tím silněji nás zasáhne. Teď řešíme, co bude, až karanténa skončí. Ale nějak se nemluví o tom, že pokud se nezmění postoj státu ke koronaviru a jeho rizikům, zdravotní opatření se můžou klidně na podzim vrátit. A pak bude co? 

Text: Michal Schindler, Foto: Archiv


Martin Pejša (40), spoluzakladatel a CEO Creative Dock Group, iniciátor výzvy Firmy sobě. Přes tvorbu finančních strategií pro E.ON a vedení prodejní sítě pro Vodafone Czech se v roce 2012 dostal k založení Creative Docku. CD Group dnes funguje v 10 zemích Evropy a loňský obrat skupiny se blížil 1 mld Kč. V Creative Docku vznikly desítky firem, z nejznámějších Zonky.cz, MallPay.cz nebo Mutumutu.cz. Hlavním oborem CD je fintech, insuretech a obecně inovační technologie a disruptivní business propozice.