CHCI SE PŘIDAT

Firmy sobě

Ekonom Štěpán Křeček: „Budeme se muset rozloučit s některými produkty a službami, které jsme měli rádi.“

Firmy sobě
„Vláda by měla pomoc malým a středním firmám chápat jako investici do rozvoje hospodářství.“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

 

Štěpán Křeček je primárně makroekonom a dívá se na aktuální události zejména z „nadhledu“. I proto má ale postřehy, které se zatím v akutních problémech malého a středního podnikání moc neřeší. „To ale přijde. Pandemie není jen záležitostí soukromého sektoru. Veřejný sektor nemůže dělat, že se ho krize netýká. Jestliže si soukromý sektor musel utáhnout pásek minimálně o tři dírky, veřejný sektor by ho měl následovat. To se však zatím neděje,“ upozorňuje třeba. 

Myslíte si že vláda nebo obecně stát zvládá pomoc malým a středním firmám? 

Pomoc vlády je nedostatečná a byrokraticky náročná. Vláda si musí uvědomit, že když nyní menším subjektům pomůže, tak jí to v budoucnu vrátí i s úroky. V tomto smyslu můžeme na pomoc vlády nahlížet jako na investici do rozvoje hospodářství. Vláda to zatím bohužel nechápe a svou pomoc podmiňuje vyplněním administrativně náročných dokumentů. Menší subjekty však musí bojovat o své přežití a nemají čas na papírování.

„Bohužel mnozí podnikatelé žádné rezervy vůbec neměli.“

Změní se spotřební chování lidí po pominutí vládních restrikcí? Máme čekat, že se pak prostě firmy během pár týdnů až měsíců „oklepou“, jak leckdo předpovídá, a ekonomika se zase rozjede?

Mnozí lidé se budou bát, že přijde další vlna nákazy a podle toho upraví své chování. Někteří si zas v průběhu restrikcí zvykli na život ve virtuálním světě a do toho reálného se jim nebude chtít vracet. Pandemie koronaviru naše životy výrazně ovlivnila a těžko se budeme chovat jako by se nic nestalo.

Většina podnikatelů ale už svoje rezervy vyčerpala. Znamená to, že po týdnech boje o přežité nakonec malé a střední firmy začnou krachovat? Máme se na to jako obyvatelé připravit?

Bohužel mnozí podnikatelé žádné rezervy vůbec neměli. Zvykli si na dlouhodobý růst a nedokázali si představit, že by se situace mohla ze dne na den změnit. Pro obyvatele to může znamenat, že se budou muset rozloučit s některými produkty a službami, které měli rádi. Doufejme, že většinu podnikatelů dokážeme zachránit a škody budou co nejmenší.

Dokáže někdo odhadnout, jaké budou reálné dopady pandemie na českou ekonomiku? Jsou přijatá opatření dostatečná a přistupujeme k nim správně? Je pro ekonomiku horší virus nebo restrikce, které zamezují jeho šíření? Pomáhá stát efektivně a na správných místech? 

 


Z ekonomických podcastů Štěpána Křečka

Epizoda 20: Koronavirus je rozbuška a ránu dostanou úplně všichni

Tomáš Matuška se akciovému trhu aktivně denně věnuje přes dvacet let. V rozhovoru se kolegové z BHS zabývají i tím, jak pandemie koronaviru a související opatření, kvůli kterým má více než polovina světové populace omezený pohyb, zasahuje ekonomiku:

  • Lze dnešní situaci a to, co způsobuje, připodobnit něčemu, co již známe z historie?
  • Souvisí podle něj pád trhů s tím, kolik nakažených je v daném regionu?
  • Pomohou „helicopter money“ nakopnout ekonomiku zpět a dlouhodobě?
  • Lze odhadnout, zda trhy čekají další propady, nebo je nejhorší již za námi?
  • Na které sektory krize dopadá nejvíce a mohou se investoři těšit na dividendy?
  • Jak podle něj funguje eurozóna a „ustojí“ tuto situaci?
  • Co nemovitosti? Může dojít k splasknutí bubliny na nemovitostním trhu?

 

 


Štěpán Křeček (*1989), po studiu na VŠE v Praze tam absolvoval i postgraduální studium (PhD. se zaměřením na národní hospodářství a hospodářskou politiku). Je autorem několika odborným publikací a na VŠE také přednáší. Pracuje jako hlavní ekonom společnosti zaměřující se na trh s cennými papíry BH Securities, kde zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy.