CHCI SE PŘIDAT

Firmy sobě

Ekonom Dominik Stroukal: „Rok 2020 bude ekonomicky nejhorším rokem od války.“

„Lidé se k běžnému tržnímu chování ještě dlouho nevrátí,“ je přesvědčen hlavním ekonom finanční skupiny Roklen Dominik Stroukal.
„Lidé se k běžnému tržnímu chování ještě dlouho nevrátí,“ je přesvědčen hlavním ekonom finanční skupiny Roklen Dominik Stroukal.

 

Říká, že ho k ekonomii přivedla zvědavost. Chtěl vědět, jak funguje svět. Vystudoval VŠE, mediální studia na UK a zajímají ho kryptoměny. Taky je přesvědčený, že pokud má mít člověk klidné spaní, musí pustit peníze z hlavy. Jako malý si je rád schovával třeba do knížek a těšilo ho, když na něj po letech zapomění vypadly. O to víc dnes prožívá, že kvůli vnuceným vládním nařízením řada podnikatelů kvůli strachu o přežití peníze z hlavy pustit nemůže. I proto se stal ekonomickým poradcem Firem sobě. 

Jak hodnotíte současnou pomoc vlády malým a středním firmám? 

Současná pomoc je z drtivé většiny jen mediální hra. Záruky místo výdajů, peníze z fondů EU místo z rozpočtu, půjčky z bank, nikoliv od státu. Ve výsledku na pomoc dosáhnou ti, kteří by na ni dosáhli i tak, tedy obvykle ti, kteří ji tolik nepotřebují. Ať už vědomě či nevědomě stát pomáhá systematicky více velkým firmám než malým a středním podnikům.

Dost podnikatelů spoléhá na konec mimořádných opatření a čekají, že pokud se jim podaří přežít do té doby, budou z nejhoršího venku. 

Existují dvě protichůdné hypotézy a obě dávají smysl. Jedna říká, že my lidé hodně rychle zapomínáme. A skutečně, když se nyní projedete Prahou, tak uvidíte hloučky vesele popíjejících, objímajících se lidí. Na stranu druhou víme ze zkušenosti z Asie, že některé návyky už nám zůstanou navždy. Doma budeme mít roušky, budeme je patrně nosit i během chřipkových epidemií každý rok, tak jak to známe právě z Asie.

„Rok 2020 bude ekonomicky nejhorším rokem od války.“

Někteří ekonomové ale varují, že se spotřební chování lidí po pominutí vládních restrikcí výrazně změní. Co čekáte vy? 

Tržby některých podniků už se zpět na původní úroveň v reálném vyjádření nikdy nevrátí. Už teď vidíme, že se to dlouhodobě dotkne zejména kultury, gastronomie a cestovního ruchu. Podnikatelé jsou ale úžasně přizpůsobiví a najdeme nové cesty, jak obsloužit zákazníky. Takové, které nás doteď ani nenapadly.

Ekonomická krize, kterou epidemie koronaviru a zejména dramatická restriktivní vládní nařízení způsobily, je teprve na začátku. 

Rok 2020 bude ekonomicky nejhorším rokem od války. O tom už není žádných pochyb. Jakmile došly rezervy firmám, začalo se propouštět a snižovat mzdy. S tím začaly docházet rezervy zaměstnancům. Ani my je nemáme na dlouho, většina českých domácností nemá na víc než pár měsíců výpadku.

Většina podnikatelů ostatně na návrat do běžného rytmu teprve čeká. Co myslíte, že je čeká?

Spolu s obrovskou nejistotou ohledně budoucnosti se tak budeme potýkat nejen s negativními ekonomickými dopady, ale i psychickými a sociálními.

„Začíná se nahlas mluvit o růstu problémů spojených s alkoholismem, domácím násilím nebo dokonce o sebevraždách.“

Nejde o „záchranu ekonomiky“, to je abstraktní a nic neříkající pojem, ale právě v konečném důsledku o všechny tyto psychické a sociální problémy, které jsou s propadem ekonomiky spojeny.


Dominik Stroukal (*1987) je hlavním ekonomem finanční skupiny Roklen. Má doktorát z ekonomie na VŠE, vystudoval také mediální studia na UK. Aktuálně vyučuje na VŠ CEVRO institut, provází ekonomickým pořadem Kdo to platí na MALL.TV a je šéfredaktorem časopisu Trade-off. Vydal několik odborných knih se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny. V roce 2019 mu vyšla kniha Ekonomické bubliny. V minulosti byl ředitelem Liberálního institutu a přednášel na gymnáziu Porg.